By szklarnia służyła przez wiele lat, nie przechylała się w wyniku działania siły wiatru i nie ulegała zniekształceniu pod wpływem wilgoci, należy zatroszczyć się o ochronę przed tymi czynnikami jeszcze przed jej montażem na działce. Ważne by zrozumieć, jak czynniki pogodowe wpływają na konstrukcję szklarni, by tym samym lepiej ją zabezpieczyć.
WPŁYW WIATRU I OCHRONA PRZED NIM
Silny poryw wiatru zdolny jest zerwać poliwęglan ze szklarni oraz przechylić jej konstrukcję. To z kolei negatywnie wpływa na sadzonki, jeśli ciągłe działanie wiatru będzie wychładzać szklarnię od wewnątrz. By to nie następowało, należy dobrze zastanowić się nad umiejscowieniem przyszłych sadzonek i wzmocnieniem konstrukcji.
Wybierając miejsce dla przyszłej szklarni należy znaleźć działkę, która:
- nie znajduje się na przeciągach;
- jest zabezpieczona przed działaniem sezonowych strumieni powietrza;
- nie wznosi się ponad powierzchnią działki.
Przed wiatrem bardzo dobrze chronią krzewy i drzewa, a także ogrodzenie. Najważniejsze, by ta naturalna ochrona nie zacieniała szklarni. Można ją także zbudować w cichym miejscu obok innych budynków, aczkolwiek należy pamiętać, by była ona w maksymalnym stopniu zwrócona w południowo-wschodnią stronę.
JAK WODA PRZESZKADZA SZKLARNI I CO W TAKIEJ SYTUACJI ROBIĆ?
Woda może mieć podwójny wpływ na długowieczność i jednolitość szklarni. Z jednej strony – to wydzielanie kondensatu i korozja elementów w wyniku wzrostu wilgotności. Dlatego też lepiej wybierać stelaż pokryty warstwą cynku, który nie pozwoli na niszczycielskie działanie rdzy. Szklarnia powinna być również wyposażona w niezbędne do regularnego wietrzenia lufciki – wówczas wysoka wilgotność i kondensat nie będą niszczyć szklarni od wewnątrz. Drugim niszczycielskim czynnikiem wody jest działanie wód gruntowych. Jeśli umieścicie poliwęglanową szklarnię na zboczu, w miejscu nieustannego działania strumieni deszczu, to wcześniej czy później podmyją one ziemię u podstawy, w wyniku czego równość konstrukcji zostanie naruszona. Nie należy również budować szklarni w wilgotnym miejscu, w którym pod ziemią przebiegają prądy wodne.
JAK WZMOCNIĆ SZKLARNIĘ
Jeśli szklarni zagraża silny wiatr i woda, zabezpieczyć konstrukcję przed zniszczeniem i upadkiem można przy pomocy dodatkowego wzmocnienia. Jednym z takich sposobów może być utworzenie mocnego fundamentu – zalanego betonem, wybudowanego z cegły bądź podwójnej drewnianej belki. Przy zastosowaniu drewnianego fundamentu należy zabezpieczyć go impregnatem i środkiem przeciwbakteryjnym. Aby wiatr nie powalił konstrukcji na ziemię, należy każdy łuk i każdy element nośny konstrukcji dodatkowo wzmocnić klamrami i wkrętami, a kluczowe punkty drewnianymi beleczkami. Odstępy między łukami powinny być niewielkie, ponadto, dobrze jest zastosować wzmocnienie z poprzecznych listew. Jeśli nie chcecie samodzielnie budować szklarni i zabezpieczać jej przed działaniem wiatru i wody, wówczas możecie zamówić u sprawdzonego producenta dobrej jakości model, już w fabryce zabezpieczony przed działaniem niekorzystnych czynników.