Dla nowicjusza uprawa roślin w poliwęglanowej szklarni może okazać się niezwykle trudnym zadaniem. Trudności czają się na każdym kroku, od tworzenia grządek do organizacji systemu podlewania. Doświadczenie przyjdzie z czasem — już po kilku sezonach ogrodnik taki z przekonaniem zajmuje się uprawami w osłoniętym gruncie. Nasze rady pomogą zaś tym, którzy dopiero co stawiają pierwsze kroki w tym kierunku i boją się błędów.
SCHEMATY GRZĄDEK I SADZONEK
Błędem jest próba zajęcia całego miejsca w szklarni grządkami. Często działkowicze pozostawiają po środku przejście o szerokości od 20–30 cm, pozostałą zaś przestrzeń obsadzają. Wówczas pojawia się więźba sadzenia — środowisko idealne dla pojawienia się chorób i szkodników.
Zamiast takiego podejścia w poliwęglanowej szklarni można zastosować następujące schematy:
- Dwie grządki po 1 mod lewej i prawej strony od wejścia, bliżej ścian, pozostała przestrzeń pod przejście.
- Trzy grządkirównolegle do siebieo szerokości do 0,5 m, z których jedna równo po środku.
- Schematy te podane są dla standardowej szklarni o szerokości do 3 m.
Szerokość grządek zależy także od planowanych upraw:szklarnie ogrodowe
- pod zieleninę wystarczą grządkio szerokości do 0,7 m — jest je zarówno wygodniej pielęgnować, jak i ścinać;
- pod sadzonki, niskie rośliny (papryka, bakłażany, kapusta) szerokość grządek może osiągać 1 m;
- pod ogórki dobrze jest wykony wać szerokie grządki, bliżej środka szklarni.
Pod pomidory można pozostawiać wąskie paski ziemi o szerokości do 0,5 m. Tego typu grządki są odpowiednie dla niezhe terminowanych gatunków i hybryd, których krzew pnie się w górę, nie rozchodząc się na boki.
Grządki należy umiejscawiać z zachodu na wschód, wówczas słońce będzie równomiernie oświetlać sadzonki. Jeśli taka orientacja jest niemożliwa (szklarnia umiejscowiona jest inaczej), wówczas wyższe rośliny należy sadzić od strony północnej. Wtedy nie będą zasłaniać słońca.
Im dłuższa jest szklarnia, tym prostszy schemat rozkładu grządek należy zastosować. Zazwyczaj w obiektach, długość których przekracza 6 m, stosuje się pierwszy schemat. Wówczas nie ma problemów z wentylacją, udaje się utrzymać niezbędną temperaturę i wilgotność powietrza.
ŁĄCZENIE SADZONEK I PŁODOZMIAN
Złota zasada do Szklarnia ogrodowa — nie sadzić w jednej przestrzeni roślin o różnych wymaganiach względem mikroklimatu. Złym pomysłem jest sadzenie w jednej szklarni pomidorów i ogórków — pierwsze preferują suche powietrze, drugim niezbędna jest wilgoć.
Jeśli z roku na rok w szklarni uprawiane są tylko pomidory, to już po kilku latach pojawią się problemy z chorobami, a co za tym idzie, trzeba będzie poświęcić czas i środki na walkę z nimi. Można tego uniknąć trzymając się zasad płodozmianu:
- nie uprawiać w jednym i tym samym miejscu kultur z jednej rodziny;
- na zimę bądź wczesną wiosną rośliny dnia krótkiego (szpinak, cebula, rzodkiewka);
- wiosną sadzić ogórki, paprykę, pomidory.
Przy takim następstwie roślin choroby występują rzadziej. W niewielkich poliwęglanowych szklarniach (do 15 m2) można łączyć sadzonki (rozmieszczać w pobliżu nie sprzeczne kultury). Przykładowo, pomidory mogą rosnąć wraz z rzodkiewką, pietruszką bąd ź bakłażanem. Ogórki dobrze czują się na jednej grządce z kapustą, koprem i szpinakiem.
Szczegóły dotyczące organizacji podlewania
W każdej szklarni należy utrzymywać określoną wilgotność powietrza i gleby. Parametry te w znacznym stopniu zależą od uprawianej kultury. Uważa się, żeśre dnia wilgotno śćgleby w osłoniętym gruncie powinna utrzymywać się na poziomie 70%. Przy czym sprawdza się ją na głębokości około 30–50 cm.
Zasady podlewania roślin w szklarni:
Uwzględnianie cech kultury. Przykładowo, rzodkiewka w warunkach deficytu wilgotności i wysokiej temperatury powietrza trafia na strzałę, zaś u pomidorów w analogicznych warunkach rozwija się zgnilizna wierzchołkowa.
Pilnowanie, aby grunt był nawilżony na głębokość około 30 cm. W tym przypadku w szklarni będzie utrzymywał się odpowiedni poziom wilgotności.
Brak codziennego podlewania roślin. W tym przypadku korzenie zaczną się dusić z braku powietrza, przez co rośliny opóźniają swój rozwój i chorują. Lepsze jest jedno obfite podlewa nieraz na 3–4 dni, niż niewielkie, acz codzienne.
Podlewać rośliny w ogrodowa szklarnia można także poprzez system podlewania kropelkowego. Jednakże tylko jeśli rośliny preferują suche po wietrze. Lubiącym wilgoć ogórkom w takich warunkach może nie być za dobrze.
Rośliny należy podlewać ciepłą wodą, o temperaturze nie niższej niż 23–25 °C. Nie należy podlewać wodą, której temperatura jest niższa od temperatury powietrza w szklarnia. W przypadku naruszenia tej zasady rośliny zachorują na zgniliznę korzeniową, а podczas upałów mogą doznać szoku termicznego.
Dobrym rozwiązaniem będzie rozmieszczenie pojemników z wodą w całej szklarni. Za dnia będzie się ona nagrzewać i może służyć do podlewania. Nocą woda odda ciepło w szklarni, dlatego też panujące wewnątrz spadki temperatur będą mniej zauważalne.
Cechy warunków temperatury
Jeśli temperatura będzie utrzymywana na nieprawidłowym poziomie, nie ma co oczekiwać dobrego plonu. Dla każdej kultury jest ona inna. Wartości można odnaleźć w poradnikach warzywnika.
Średnie parametry (idealne dla większości roślin) dla poliwęglanowych szklarni bez ogrzewania:
- w słoneczne dni — nie niższa, niż 22°C;
- w pochmurne dni — 19–20°C;
- nocą — 15–16°C.
W miarę tworzenia się i wzrostu zawiązek można zwiększać temperaturę o 2 °C. W Ów czas plon dojrzewa wcześniej, będzie większy i ładniejszy.
Temperatura gleby w szklarni powinna utrzymywać się w przedziałach 14–25°C. Wczesne gatunki i hybrydy można sadzić, gdy temperatura gruntu wyniesie 13–15°C. Spadek temperatury gleby do 10°C doprowadzi do zaburzenia przyswajania fosforu, korzenie nie będą w stanie się rozwinąć, roślina zacznie odstawać pod względem wzrostu. Przy temperaturze powyżej 25°C korzenie słabo pochłaniają wilgoć, rośliny więdną.
Przedstawiliśmy główne zasady uprawy roślin w poliwęglanowych szklarniach. Dokładniejsze informacje dla konkretnej kultury można znaleźć w poradnikach. Trzymajcie się zaleceń agronomów, a uzyskacie dobry plon i unikniecie niepowodzeń.