Aby przygotować się do zimy, w pierwszej kolejności należy przeprowadzić generalne sprzątanie w szklarnie. Całą przyszłą pracę można umownie podzielić na 5 etapów:
1. Sprzątanie szklarni. W pierwszej kolejności należy usunąć pozostałości roślin, wynieść worki z nawozami, pojemniki na nasiona i doniczki.
2. Obróbka gruntu. Optymalnym wariantem jest wymiana pierwszej warstwy mieszaniny gleby (mniej więcej 5 cm), ponieważ na przestrzeni sezonu z pewnością zdążyła się wyjałowić. W skrajnych przypadkach ziemię należy potraktować preparatem bakteriobójczym bądź sparzyć wrzątkiem.
3. Użyźnianie. By poprawić jakość mieszanki glebowej można posiać nawozy zielone, takie jak gorczyca czy rzepak. Przed zasiewem należy użyźnić glebę złożonymi nawozami mineralnymi do warzyw i rozsad bądź po prostu próchnicą i kompostem.
4. Dezynfekcja. Po uprzątnięciu szklarni należy przy użyciu miękkiej gąbki porządnie oczyścić poliwęglan środkami myjącymi do naczyń. Następnie oporządzić wszystkie elementy konstrukcji, ponieważ w szczelinach ram mogą skrywać się owady. Do dezynfekcji trudnodostępnych miejsc można użyć opryskiwacza z długą nasadką. Przy tym stosować można tylko środki zalecane przez producenta poliwęglanu komorowego.
5. Konserwacja szklarni. Po zakończonym sprzątaniu należy koniecznie przewietrzyć i zamknąć wszystkie zapięcia, zasuwki na lufcikach i drzwiach. Szkielet dobrze jest wzmocnić dodatkowymi podpórkami, by był on w stanie znieść duży nacisk śniegu. Jeśli fundament pękł, należy go koniecznie naprawić, ponieważ podczas chłodu będzie się rozpadał. Szczególnej pielęgnacji poliwęglanowa szklarnia w okresie zimowym nie wymaga.
Komentarz